Potrebuješ poradiť? +421 949 805 187

Škola v prírode – Kysak

Inšpirácia

V časoch, keď Pluto bolo ešte planétou, kedysi v minulom tisícročí mal aj Cooper sladkých osemnásť. Hraničný vek medzi papierovou dospelosťou a detstvom však oslávil pomerne netradične. Nebola v tom žiadna fľaštička ani obrovská žúrka. Na chrbát vzal stan, spacák a pioniera v konzerve. Do ruky gitaru a vybral sa do Nálepkova, dedinky v okrese Gelnica neďaleko Slovenského raja.

Kdesi nad dedinou rozložil stan, a tým prijal pozvanie do Tábora ochrancov prírody (TOP 1996). V ňom spoznal ozajstný život v prírode, čím sa nielen Cooperove obzory rozšírili o nové, nepoznané informácie. Už to nebolo len o encyklopédii požičanej z knižnice.

O 18 rokov neskôr

Google vtedy nebol ani len v plienkach, jednoducho neexistoval a informácie sa získavali inak. Kto nemal domáce zázemie netušil, že príroda je viac ako len strom za plotom školy. Poznal len to, čo vyčítal z učebnice prírodopisu alebo počul z rozprávania priateľov. Pretieklo veľa vody v Hornáde, až prišiel rok, keď Cooper oslavoval osemnástku opäť. Vďaka nekonečným možnostiam obrovskej komunity žijúcej geocachingom sa objavila možnosť zorganizovať svoj vlastný prírodovedný tábor. Myšlienku oživila predovšetkým predchadzajúca účasť na Recoilovej Rozlúčke s Geoletom, kde som ako začínajúci kešer spoznal možnosti organizácie, ktoré sa ponúkajú komunite.

Škola v prírode vždy patrila deťom.

Na evente sme v rámci organizačného tímu prišli s denným nádskokom, aby bolo všetko pripravené na nadchadzajúce ráno. Nezabudnem, že prvý návštevník, ktorého som videl po pre prebudení snáď už okolo siedmej ráno bol Marek z tími Reci & family.
Hneď vo mne vyvolal stres, že čo všetko je potrebné ešte pripraviť, a to do chvíle, keď som si zaťukal na čelo, že je sedem ráno 🙂 Májový víkend síce vyzeral nádejne s počasím a hoci slniečko bolo zubaté, dážďom deň nezačal.

Ľudia sa začali schádzať, pochopiteľne nechýbali behačky, že kto, kde čo potrebuje z ubytovaných. Odovzdávali sa izby, stravné lístočky a začalo sa pracovať na varení guláša.

Keďže nešlo o MEGA event, tak sme mali v súlade s vtedajšími pravidlami možnosť ďalších eventov. Jeden bol aj priamo v areáli, ktorý si pripravil FRUITIK, vtedy ešte ako GA team.. Všetci zberatelia si prišli na svoje a pochopiteľne nechýbalo ani Fruitove Bingo. Pre neznalcov ide o Bingo známe z eventov SWG Exchange, ktoré sa konajú každoročne v Bratislave. Event potešil nielen domácich, ale aj pre nás nové tváre z Bratislavy.


Keďže SWGčka z východu nemáme, tu bol hotový raj na výmeny. Celú krabičku sme pomenili. Určite bol pre nás event veľmi zaujímavý.
Ďakujeme za event.
(log na GA SWG Exchange – Svp od pucholtovci)

Pokračovali sme eventom Svp – T5 Janosikova basta. od ownera Dyjoniz. Išlo o veľmi príjemnú prechádzku pár kilometrov od Školy v prírode s nádhernými výhľadmi a samozrejme so skalolezením. Odvážlivci si prišli na svoje a ostatní aspoň mohli naberať odvahu na svoje budúce T5 zážitky.

Večera, ktorá bola skutočným návratom do školských čias nám dopriala v školskej jedálni na základe “švpov” teplé jedlo a mohli sme po chvíli relaxu pokračovať ďalej.

Detská nemocnica u Medvedíka
Detská nemocnica u Medvedíka

Pod rúškom noci

Slnko zašlo, presúvali sme sa do lesa. Nočná hra, ktorú nám pripravil Latzi nás zaviedla do neďalekého lesa, kde nás prekvapili Rytierski bojovníci na 3 km trase. Zákutia v tme neraz prekvapili tých, ktorých sa odvážili s čelovkami do lesa na pohodlnú prechádzku.

duchpuste na evente Nočná hra
duchpuste na evente SVP – Nočná hra

Super,super,super. Lekvarovsky tím sa drzal statočne, ale na vitazstvo sme ešte asi nedozreli. Posledny boj s chrabrým rytierom vyvolal na mojich gačoch paniku a už tam bula džura, ale bula i na jeho gačoch a väčšia.
(log na SVP – Nocna hra od reci73family)

 

Voda, voda, všade samá voda

Prebudili sme sa od upršaného dňa a po školských raňajkach, opäť v školskej jedálni za “švpy” sme si dopriali aktívnu rozvičku prostedníctvom ZUMBY. Sympatické slečny nám dopriali veru výdatné vypotenie raňajok a nočnej žúrky. Juming, čiže trampolíny nám ponúkla ďalšia milá slečna a hoci bol plán si zaskákať pod holým nebom, tak nás intenzívne kvapky vyhnali do vstupnej haly ŠVP.

Ani sme sa nenazdali a pricválal koník na vozenie detí a hoci sa veľa odvážnych nenašlo v daždi, pár ich predsa len bolo.
Kvapky utíchali a zubaté slniečko nás pripravovalo na poobedňajší program.

Po aktívnej rozvičke sme sa mohli presunúť na subevent Svp – Tajomstvo Hornádu od Bajuz123, ktorý nám doprial akciou nabitý program spočívajúci presunom na loďke cez Hornád pod piliér mosta, kde už hore čakala keška Ci pana pejcka. Pochopiteľne bolo k nej potrebné vyliezť na lane, ale o zážitkoch sa viac dočítaš v logoch kešky alebo eventu.

Program sa presúval späť do areálu, kde nás čakalo množstvo hier až do neskorého večera. Hokejoví fanúšikovia hromžli nad padajúcim signálom pri sledovaní Majstrovstiev sveta, ostatní sa zabávali, poniektorí využili masáž tela od profesionálneho maséra, ktorí bol medzi nami a večer nás čakala bohatá hostina vo forme pečeného prasiatka s krásnou hudbou od Jožka a Lujzy z kapelky Montana. Práve táto dvojica sa stala hudobnou stálicou, keďže pozvanie prijali zatiaľ na všetky ročníky Školy v prírode. Množstvo skvelej hudby, tanca a jedla pohlo aj s tými najflegmatickejšími kešermi a bavil sa snáď každý. Do toho kvíz, tombola, vyhodnotenie súťaží, deťom zavesiť na krk medaile (vždy, vždy, vždy dostáva každé dieťa).

Masáž srdca
Masáž srdca

Nedeľné ráno s chvíľami nostalgie začalo CITO eventom a rozlúčkovými objatiami. Veru, aj slzy sa objavili v detských očiach, že už končíme. Doteraz som nevstrebal ten pocit, keď človeka začnú svojvoľne objímať deti. Ten pocit, keď sa plačúce prestriedajú na tvojom krku sa nezabúda 🙂
Upratať, skontrolovať izby a areál, pobaliť, doplatiť vzniknuté náklady sympatickej pani riaditeľke, poďakovať a síce unavení a zničení, ale šťastní z podareného víkendu sa presúvame do Košíc, kde to samozrejme pokračovalo afterkou ako sa patrí.

Pocity

Najdôležitejšie je sa vždy poučit, ideálne aj na chybách druhých. Uvedomujem si zodpovednosť, ktorá plynie z nastavenej laťky, ktorá sa veru ťažko prekonáva.

V mnohom sa zmenili podmienky pre organizátorov, na strane druhej dokázať sa prispôsbiť je veľmi dôležité.

Škola v prírode v Kysaku bola prvým miľníkom od ktorého sa odrazilo aj moje osobné ďalšie eventové fungovanie vo svete Geocachingu.

Určite som odchádzal spokojný s novými priateľstvami a hoci s vedomím mnohých osobných zlyhaní pri organizácii tvrdím to čo mnohí ďalší aj po ďalších troch ročníkoch:

Bola najlepšia!

 • krásne prostredie v prírode
 • výborná spolupráca s parťákmi
 • primeraný počet ľudí od ktorého sa odvíjala celková atmosféra
 • nabitý program
 • priateľské vzťahy

Vážim si podporu a silu, ktorú mne, ako ownerovi Školy v prírode dáva množstvo z vás pri ďalšej organizácii nových ročníkov.

Poďakovanie aktívne zapojeným

Moje osobné poďakovanie patrí predovšetkým ľuďom, ktorí sa aktívne zapojili do prípravy prvého ročníka Školy v prírode. Či už išlo o subeventy alebo inú spoluprácu moje ĎAKUJEM im zaslúžene patrí.

ŠVP - celodenná zábava pre všetkých
ŠVP – celodenná zábava pre všetkých

ĎAKUJEM!

  • Dyjoniz
  • Latzi
  • FRUITIK
  • Bajuz123
  • LesMarco
  • BT Team
  • najhoršia
  • supo
  • DUERO
  • N_Mogyi
  • RECOIL

  Ostáva mi veriť, že sa takto budeme stretávať ako na Škole v prírode, tak aj na ďalších eventoch ownerov, ktorí zaniete pracujú na spájaní komunity tou svojou kreativitou.

  Inšpiruj sa, nekopíruj. Každý dobrý nápad sa počíta.

  Článok bude priebežne aktualizovaný pri vynorení sa ďalších spomienok a dostatku času.

  Logy eventu Škola v prírode na geocaching.com si môžeš pozrieť TU.

  Uverejnené fotografie pochádzajú z logov GC5GAJB.

Related Posts

Comments

comments