Potrebuješ poradiť? +421 949 805 187
Prikrmovanie vtáctva

Prikrmovanie vtáctva

Netradičné CITO eventy

V zimných mesiacoch, keď príroda postupne zaspí, ostane aj vtáctvu menej potravy. Keď naozaj prituhne, je vhodné im trošku doplniť jedálniček a prikŕmiť ich. V čase zimy sa vtáčiky presúvajú bližšie k ľudským obydliam, preto sme sa rozhodli že prikrmovanie podporíme aj v GC komunite pomocou eventov.

Na správne prikrmovanie stačí dodržať pár jednoduchých pravidiel.

Ako na to #1 – výber miesta

Vhodné je prikrmovať v parku alebo na kraji lesa. Hlbšie v lese CITO nie je vhodné, keďže aj vtáctvo sa sťahuje bližšie k ľuďom. Dôležité je neumiestňovať kŕmidlá blízko frekventovaných ciest a presklených plôch, do ktorých by mohli vtáky pri preletoch narážať.

Ako na to #2 – kŕmidlá

Kŕmidlo si môžeš zakúpiť v obchode, ale na internete sa dajú nájsť rôzne návody a postupy na výrobu jednoduchých kŕmidiel za minimálne náklady, napríklad

Na zásypových kŕmidlách často stretnete (v závislosti od krmiva) sojky, vrabce, strnádky, drozdy alebo škorce, domčekové najviac vyhovujú sýkorkám, ďatlom, hrdličkám, škorcom, no a na zavesených lojových guliach si pochutia hádam všetci.

Ako na to #3 – čo nasypať do kŕmidla

Výberom krmiva ovplyvníme i druhy vtáčikov, ktoré k nám priletia. Pre častých návštevníkov kŕmidiel sú vhodné nasledujúce zimné krmivá:

  • ovsené vločky máčané v oleji, drvené orechy, lojová zmes, jablká, sušené bobule sú vhodné pre tieto druhy: drozd čierny, drozd čvíkota, škorec obyčajný
  • drobné semená (proso, niger, repka, ľan, sezam), drvené búrske orechy, zmes pre voľne žijúce vtáky, lojová zmes sú vhodné pre tieto druhy: stehlík konôpka, stehlík obyčajný, vrabec domový a poľný
  • olejnaté semená (slnečnica, konopa, ľan, niger, mak, repka), drvené a búrske orechy, sušené bobule, lojová zmes, zmes pre hmyzožravé vtáky sú vhodné pre tieto druhy: sýkorka belasá, kôrovník krátkoprstý, zelienka obyčajná, glezg obyčajný, pinka lesná, žlna sivá a zelená
  • ovsené vločky, obilný šrot, drvené búrske orechy, slnečnica, konopa, zmes semien, sušené drvené bobule sú vhodné pre tieto druhy: hrdlička záhradná, vrabec poľný, pinka severská
  • lojová zmes, olejnaté semená (slnečnica), lieskové a iné orechy, sušené bobule, obilie sú vhodné pre tieto druhy: sojka obyčajná, ďateľ veľký
  • drobné semená (ľan, niger, lesknica, proso, mak), drvené búrske orechy, lojová zmes, zmes pre hmyzožravé vtáky sú vhodné pre tieto druhy: vrchárka modrá, sýkorka veľká, stehlík čížik
  • sušené bobule, ovocie, jablká vhodné pre tieto druhy: drozd červenkastý, chochláč severný
  • olejnaté semená (slnečnica, konopa, niger), drvené orechy a búrske orechy, lojová zmes vhodné pre tieto druhy: sýkorka uhliarka, sýkorka chochlatá

Ak chceme, aby sa nám na kŕmidle objavili aj väčšie druhy vtákov, môžeme im ponúknuť kukuricu. Tá je lákadlom pre straky a sojky. Nebuďme prekvapení, ak sa vysoká koncentrácia vtákov stane terčom dravcov, napríklad jastraba krahulca. Do tohto prirodzeného deja v žiadnom prípade nezasahujme.

Kŕmiť môžeme od prvých mrazivých dní, no najmä počas snehovej prikrývky a silnejších a celodenných mrazov. 

Z hľadiska potravnej dostupnosti má význam prikrmovanie predovšetkým, ak prírodné zdroje (semená burín) sú na minime, obzvlášť vo februári a marci. Počas chladných dní vtákom neponúkame vodu, mohli by sa v nej okúpať a zamrznúť. Ako zdroj vody im môžeme ponúknuť pokrájané kúsky jabĺk.

Ako na to #4 – čo do kŕmidiel nepatrí

Nevhodné krmivo môže spôsobiť zimou oslabenému vtáčiemu organizmu ťažké zažívacie problémy, ktoré sa môžu skončiť až bolestivým úhynom. Čím teda vtáčence nekŕmime? Neponúkame im zostatky našich jedál – soľ aj korenie sú pre ne jed. Nebezpečný môže byť aj chlieb a staršie zvyšky jedál, ktoré môžu obsahovať baktérie a plesne – tie im spôsobujú črevné problémy.

Semená im dávame len čerstvé a dobre skladované. Ak sú olejnaté semená poškodené, rýchlo žltnú, oxidujú; ak sa zle skladujú (v teple, vlhku a na svetle), splesnivejú – vzniknuté aflatoxíny sú pre vtáčiky veľmi jedovaté. Zažltnuté semená a orechy teda vtákom neponúkame. Ovocie „servírujeme“ celé, nie nakrájané, lebo to sa rýchlo kazí. Sušené ovocie je vhodné, nie však konzervované oxidom siričitým. Vtákom sa často ponúkajú rôzne kúsky tuku alebo loja, tie však nesmú byť solené, korenené, preškvarené či zažltnuté.
Všeobecne najviac obľubujú slnečnicu.

Dovolím si aj jedno upozornenie. Krmivo, ktoré poznáte z obchodov a nahádza sa v sieťke poteší drobné vtáctvo, ale ak sa k nemu dostane väčší vták, napríklad straka, tak jej hrozí udusenie práve sieťkou v ktorej krmivo nájde. Zváž preto prosím nákup kŕmnej gule v sieťkach.
V prípade, že sa rozhodneš napríklad pre ovocný veniec, tak ho priprav tak, aby po kŕmení neostali na mieste šnúry, drôty a podobne. Skús sa pri výrobe obzrieť napríklad po vetvičke cez ktorú by si ovocie prepichol a následne zavesil.

Ako na to #5 – pravidelnosť

Je veľmi dôležité pochopiť, že umiestnením krmidla naša práca nekončí. Jednorázové kŕmenie síce poteší, ale dlhodobý účel nespĺňa. Vtáci si rýchlo navyknú na dostatok krmiva, ale ak prídu skutočné mrazivé dni a kŕmidlo nedoplníš, tak im hrozí úhyn! Budú zobkať na prázdno na mieste, kde sa na potravu spoliehajú. Preto si prosím vytvor pravidelný návyk a prikrmuj pravidelne a to hlavne vtedy, ak sa ti vážne nebude chcieť vypadnúť z tepla domova.

Ako na to #6 – hygiena, bezpečnosť a ohľaduplnosť

Kŕmidlá nestačí len dopĺňať, ale mali by sme ich aj pravidelne čistiť, a to aspoň vodou. Je to veľmi dôležité, zamedzí sa tak infikovaniu vtákov salmonelózou alebo inou chorobou, ktorá sa prenáša najmä trusom. Dôležité však je, aby sme sa pred možnou infekciou chránili aspoň tak, že budeme používať gumové rukavice a po práci si ruky umyjeme dezinfekčným mydlom alebo gélom.
Odporúča sa kŕmiť vo výške minimálne 1,5 metra nad zemou z dôvodu zamedzenia ľahkým úlovkom túlavých mačiek.
Prosím, nezbudni kŕmidlá, na ktoré si použil plastové fľaše alebo krabice od mlieka, po zime odstrániť!

O eventoch

Prikrmovacie CITO eventy sa aktuálne konajú po celom Slovensku, pridali sa už aj owneri z Čiech a očakávame eventy aj v susednom Poľsku a Maďarsku. Bookmark s ich kompletným prehľadom nájdete tu: https://coord.info/BM62CM6.

Uverejnené fotografie pochádzajú z logov prikrmovacích eventov.

Značky:

Comments

comments