Potrebuješ poradiť? +421 949 805 187
Demänovská dolina

Demänovská dolina

Lokalita

Demänovská dolina je najnavštevovanejšou lokalitou Nízkych Tatier. Leží južne od Liptovského Mikuláša, na severných svahoch pohoria Nízke Tatry, ktoré predstavujú rozsiahly horský systém s hlavným hrebeňom tiahnucim sa v dĺžke 82 km smerom východ-západ, pričom najvyšie končiare presahujú nadmorskú výšku 2000 m n.m.

Demanovska dolina
Demänovská dolina


V strednej časti doliny bola v roku 1929 vyhlásená národná prírodná rezervácia, ktorej územie je dnes súčasťou Národného parku Nízke Tatry.

Celková dĺžka Demänovskej doliny je 16 km. Tiahne sa od hlavného hrebeňa medzi vrchmi Ďumbier (2 043 m), vrcholmi Krúpova hoľa (1 927 m), Chopok (2 024 m), Dereše (2 003 m), Poľana (1 889 m) na sever od liptovskej kotliny. Po stranách ju ohraničujú výrazné bočné hrebene. Dolina je súčasťou Národného parku Nízke Tatry, kde popri pozoruhodných scenerických, krajinárskych a estetických hodnotách je najcennejší Demänovský kras a Vrbické pleso. Medzi najvýznamnejšie jaskyne patrí Okno, Demänovská jaskyňa Mieru, Demänovská ľadová jaskyňa, Demänovská jaskyňa Slobody, ľadová Dračia jaskyňa, Beníková jaskyňa a ďalšie.

Význam územia spočíva v mimoriadne hodnotných geologických, geomorfologických, speleologických, floristických a faunistických zvláštnostiach. Jeho hodnotu zdôrazňujú pestré vegetačné pomery vcelku zachovalé alebo len málo zmenené. Cez rezerváciu prechádza niekoľko turistických chodníkov.

Turistika a kešky

Na turistiku si môžete vybrať z ľahších trás – okolie ľadovcového Vrbického plesa, ktoré je od roku 1975 národnou prírodnou pamiatkou. Je to najväčšie prírodné jazero Nízkych Tatier, má morénový pôvod a vzniklo v období štvrtohôr po ústupe ľadovca zo severných svahov Chopka a Derešov. Prechádzka je nenáročná, zvládnu ju aj tí najmenší turisti, ktorí sa zabavia napríklad na drevenom detskom ihrisku. V okolí celého plesa je osadených niekoľko lavičiek a altánok, plesu je venovaná aj EarthCache.

O niečo dlhšia je prechádzka k Trom vodám.

Výhľady do doliny ponúka trasa z Bielej púte cez Ostredok až k Symbolickému cintorínu, ktorý je venovaný obetiam hôr. Pripomína, že do hôr treba ísť s pokorou a dávať si pozor, nájdeme tu veľké množstvo pamätných tabuliek ľudí, ktorí zahynuli na túrach, lyžovačkách, pod lavínami, pri lezení či úderom blesku. Vďaka dobrovoľníckym prácam v rokoch 2006 – 2008 bol v tejto lokalite vybudovaný prístrešok, ktorý nesie nápis „Úcta obetiam, výstraha živým“. K Symbolickému cintorínu sa dostanete aj strmšou trasou od Demänovskej jaskyne Slobody.

Tradičný je výstup na Chopok, na ten sa dnes dá už pohodlne vyviezť aj lanovkou.

Zaujímavé sú aj návštevy jaskýň, Demänovskej ľadovej jaskyne alebo Demänovskej jaskyne Slobody. Demänovská ľadová jaskyňa je počas zimy uzatvorená.

V letných mesiacoch sa dá zabaviť aj na bobovej dráhe, ktorú nájdete v Pavčinej Lehote, ktorá susedí s obcou Demänovská Dolina.

Značky:

Comments

comments